Kolimator
Co to jest celownik kolimatorowy?

Co to jest celownik kolimatorowy?

Nieważne czy jesteś graczem ASG, strzelcem sportowym, myśliwym czy funkcjonariuszem służb mundurowych – chciałbyś poprawić celność, szybkość oddawania strzałów i ich powtarzalność? Specshop kolimator Ci to ułatwi.

Trochę teorii

Gdyby zapytać przeciętnego człowieka o celownik optyczny, zapewne odpowiedziałby: luneta. Tymczasem rynek oferuje ogromną ilość różnych celowników optycznych i optoelektronicznych, wśród których są kolimatory. Działają one, jak wskazuje nazwa, wykorzystując zjawisko kolimacji – czyli formowania rozbieżnych wiązek światła w wiązkę skupioną, która po odbiciu od filtra dichroicznego lub zwierciadła światłodzielącego kierowana jest w stronę oka – skutkiem tego strzelec w wizjerze może obserwować cel, naniesiony na niego znak celowniczy oraz otoczenie celu.

Jak używać kolimatora?

Celownik kolimatorowy służy w większości przypadków do zwiększenia skuteczności i celności strzelca na krótkim (kilka-kilkanaście metrów) i średnim (kilkadziesiąt-kilkaset metrów) dystansie – celowniki te są pozbawione przybliżenia lub jest ono stosunkowo niewielkie (3-5x). Kolimator najczęściej używany jest z karabinami, coraz częściej jednak na jego użycie decydują się użytkownicy pistoletów i strzelb gładkolufowych. Zazwyczaj montuje się go na „grzbiecie” broni – większość systemów broni strzeleckiej wyposażona jest w szynę montażową.

Kolimator zamknięty, otwarty czy holograf? Rodzaje

Zasadniczo kolimatory można podzielić na dwie kategorie – zamknięte i otwarte. Konstrukcje zamknięte wyglądem przypominają małą lunetę, cały układ optyczny wbudowany jest w tubus i często posiada przybliżenie. W celowniku otwartym z kolei, w obudowie jest tylko szkło, a dioda emitująca znajduje się poza układem, nie posiada przybliżenia ale pole widzenia jest dużo większe. Często w zbiór kolimatorów zaliczane są także celowniki holograficzne, choć wykorzystują inne zjawisko fizyczne i mają bardziej skomplikowaną budowę – generują one znak celowniczy poprzez właściwe uformowanie światła lasera, przy czym nie należy przy tym mylić ich z laserowymi wskaźnikami celu, które kropkę celowniczą rzucają wprost na cel.

Korzyści z używania kolimatora


Co daje strzelcowi używanie celownika optoelektronicznego? Przede wszystkim skraca czas celowania – nie trzeba już zgrywać przyrządów mechanicznych, przymykać oka i pracować nad wyostrzeniem wzroku – teraz strzelec widzi cel i naniesiony na niego znak celowniczy. Skrócenie czasu celowania przekłada się na szybkość oddawania strzałów oraz ich powtarzalność, a to odgrywa największą rolę – w ASG daje przewagę nad przeciwnikami, w strzelectwie sportowym przekłada się na lepsze wyniki, a na polu walki pozwala przeżyć. Strzelanie staje się bardziej intuicyjne, szczególnie początkujący strzelcy nie muszą pamiętać o wszystkich zasadach celowania i składania się do strzału – po prostu pocisk leci tam, gdzie pokazuje znak celowniczy.