Nóż wojskowy
Nóż wojskowy – nie tylko dla żołnierzy

Nóż wojskowy – nie tylko dla żołnierzy

Chociaż sama nazwa „nóż wojskowy” (czy taktyczny) wskazuje na to, iż będzie on używany głównie przez zawodowych żołnierzy, nic bardziej mylnego. Sprzęt ten z powodzeniem przyda się także wielu innym osobom, nie tylko miłośnikom survivalu i wojskowości. Dlaczego warto zakupić nóż wojskowy na własny użytek i jakie cechy powinien mieć dobry sprzęt tego typu?

Zastosowanie noży wojskowych

Noże wojskowe, czy taktyczne, jak sama nazwa wskazuje, znajdują swoje główne zastosowanie jako element wyposażenia służb mundurowych. Zdobyły one także bardzo duże uznanie wśród cywili, którzy coraz częściej zaopatrują się w tego typu sprzęt. Dlaczego? Nóż tego typu świetnie sprawdzi się, chociażby podczas bardzo popularnego obecnie survivalu, biwakowania i bushcraftu. Ostry, wielofunkcyjny i wytrzymały nóż wydaje się w lesie wręcz niezbędnym gadżetem. Jaki zatem nóż wojskowy wybrać, by był jak najbardziej funkcjonalny?

Jaki nóż wybrać? Składany czy ze stałą głownią?

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru, będą dwa rodzaje noży: składany, oraz taki ze stałą głownią. Jakie są zalety obu rozwiązań? Nóż składany zajmuje znacznie mniej miejsca od tradycyjnego. Zastosowany w nim system umożliwia schowanie go, chociażby do kieszeni spodni. Wyposażone w sprężysty klips sprawiają, iż otwiera się je szybko i wygodnie jednym ruchem ręki. Nóż ze stałą głownią, będzie jednak bardziej wytrzymały. W przypadku używania go do takich prac, jak rąbanie, podważanie czy nawet mocne cięcie, nie grozi mu uszkodzenie mechanizmu (jak w przypadku składanego). Noże ze stałą głownią są też bezpieczniejsze w użytkowaniu, jeśli tylko nosimy je w specjalnej pochwie. Nie grozi im, np. samoistne otwarcie podczas silnego wstrząsu.

Odpowiednia rękojeść

Bardzo ważnym kryterium wyboru noża jest jej rękojeść. Używany przez nas sprzęt musi dobrze i wygodnie leżeć w dłoni. Zakłada się, iż jej długość powinna wynosić co najmniej 10 cm, pozwalając tym samym na swobodny chwyt. Osoby o dłuższych palcach powinny wybierać rękojeść grubszą, bardziej pękatą. Możemy też zdecydować się na wersję prostą, bądź wygiętą.

Długość głowni noża wojskowego

Na wstępie warto zaznaczyć, iż polskie prawo nie ogranicza w żaden sposób długości głowni kupowanego przez nas noża. Należy zastanowić się, do czego będzie on głównie używany, jak będzie przenoszony. Wtedy warto zdecydować się na krótszą (poniżej 15 cm), bądź dłuższą wersję. Większość noży turystycznych i myśliwskich ma ok 10-13 cm długości głowni. Jeśli jednak chcemy, by był to nasz podstawowy sprzęt podczas wypadu survivalowego i będziemy nim, np. rąbać drewno, warto zdecydować się na dłuższą wersję.