Okulary balistyczne
Ochrona wzroku – okulary balistyczne

Ochrona wzroku – okulary balistyczne

Warto chronić swoje oczy – leczenie okulistyczne jest długotrwałe, kosztowne i nie zawsze się udaje. Aby zabezpieczyć się przed urazem trzeba mieć dobrze dobrane okulary ochronne.

Okulary balistyczne – czym są?

Okulary balistyczne to rodzaj okularów ochronnych spełniających właściwą normę wytrzymałości – uznaje się, że minimum jest amerykańska norma “cywilna” ANSI Z87.1. Co oznacza, że produkt spełnia normę? Każdy model poddawany jest testom wytrzymałościowym – zderzenie z większym obiektem o dużej masie oraz z małym obiektem o mniejszej masie, ale większej szybkości. Następnie badany jest stan okularów, ewentualne odkształcenia, odpryski, rysy i pęknięcia. Jeśli takowych nie ma lub mieszczą się w ramach danej normy – model taki otrzymuje stosowny certyfikat bezpieczeństwa. Warto zaznaczyć, że okulary podlegają certyfikacji jako całość, nie zaś sama soczewka.

Zakup właściwych okularów balistycznych nie jest oczywisty i jak w przypadku każdego sprzętu mającego chronić nasze zdrowie i życie

Jak wybrać właściwe okulary balistyczne?

Najważniejszym kryterium przy wyborze okularów balistycznych jest ich zastosowanie przez użytkownika – określenie tego, przed czym mają chronić. W przypadku graczy airsoft gun okulary chronić mają przede wszystkim przed trafieniem kulką wystrzeloną przez innego gracza, ale nie tylko. Istotna będzie też ochrona przed np. gałęziami w trakcie pokonywania trudnego terenu. W przypadku osób strzelających z broni palnej okulary chronią przed rozgrzanymi łuskami lub różnego rodzaju odpryskami mogącymi powstać podczas oddawania strzału. Zupełnie inna sytuacja jest na polu walki, gdzie zagrożeń jest znacznie więcej: od bezpośredniego strzału, przez kurz, pył i kawałki gruzu, po odłamki i rykoszety. Im większe zagrożenie, tym wyższą normę wytrzymałości powinny spełniać okulary, a tym samym – będzie trzeba zaplanować większy wydatek.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?


Poza samą wytrzymałością okularów balistycznych należy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych elementów. Okulary balistyczne często nosi się przez wiele godzin, więc ważne, by były wygodne: nie uciskały, nie zsuwały się, wymuszając na użytkowniku ciągłego ich poprawiania, nie parowały, nawet przy większym wysiłku i zmieniających się warunkach atmosferycznych. Jeśli użytkownik nosi okulary korekcyjne na co dzień – powinien zostać wybrany model, który oferuje możliwość założenia pod soczewkę ochronną również soczewkę korekcyjną. Ostatnim aspektem wyboru okularów balistycznych jest wybór stopnia filtracji UV – zazwyczaj każdy model występuje w kilku wersjach filtra: od przyciemnianych soczewek 90%, przez żółte 50-30% po białe ok 10% i tylko niektórzy producenci oferują 3 komplety wymiennych soczewek.

Zakup właściwych okularów balistycznych nie jest oczywisty i jak w przypadku każdego sprzętu mającego chronić nasze zdrowie i życie – wybór właściwego produktu trzeba dobrze przemyśleć. Na pewno jednak na takim sprzęcie nie należy za bardzo oszczędzać, w myśl zasady “lepiej zapobiegać, niż leczyć”.